vineri, 12 ianuarie 2018

Lectură după imagini- proiect didactic


 
 Data: 16.10.2017
Grădinița: Grădinița cu Program prelungit,Nr.14
Grupa: Mare
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Bine ai venit, iarnă!
Subiectul: Magia jocurilor de iarnă
Mijlocul de realizare: Lectură după imagini
Tipul activității: Predare-învățare
Scopul: Dezvoltarea capacităților de receptare și de exprimare a mesajelor transmise de imagini
Obiective operaționale:
O1- Să asculte cu atenție relatarea scrisorii;
O2- Să răspundă la întrebările propuse de educatoare pe baza imaginilor;
O4- Să identifice jocurile din imaginile prezentate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: Conversația, Exercițiul, Observația, Problematizarea
Mijloace de învățământ: Mascota, planșe, recompensă
Forme de organizare: Frontală și individuală
 Resurse temporale: 35 minute
Resurse umane: 20 de copii
Resurse bibliografice:
 Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a activităților de evaluare a limbajului, Editura Institutului European, Iași, 2008;
 Boca, Miron, Elena; Chichișan, Elvira, Ghidul metodologic și aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, Cluj- Napoca, 2006;

Nr.
crt.
  Etapele
 activității
Ob.
Op.
   Conținut instructiv-educativ
   Strategia didactică

Evaluare
Metode
și procedee
Mijloace de învățământ
Forme de organizare
Timp
1.
Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii (aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului pentru activitate, pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii)



1 min

2.
Captarea atenției

O1
Un musafir surpriză ne așteaptă în sala de grupă. Lângă el se află o scrisoare de la Zâna Iarnă, în care aceasta le cere ajutor copiilor:
„Dragii mei,
Am auzit de la doamna educatoare că voi sunteți niște copii foarte descurcăreți. Din această cauză v-am ales pe voi să îl ajutați pe Martinel. El este foarte trist, deoarece se apropie iarna și nu știe cum să se joace cu prietenii săi.
Pentru a vă ajuta, m-am gândit să vă trimit câteva imagini cu diferite jocuri de iarnă. Dacă îl veți ajuta pe Martinel, acesta o să vă recompenseze.
Cu drag, Zâna Iarnă!”
„-Vreți să îl ajutăm pe Martinel?”

Conversația

Mascotă, scrisoare

Activitate frontală

8min
Evaluez capacitatea copiilor de a recepta mesajul scrisorii
3.
Anunțarea temei și a obiectivelor

Cu ajutorul planșelor vom descoperi jocuri de iarnă, care îl vor înveseli pe Martinel.


Activitate frontală
3min

4.
Fixarea cunoștințelor
O2
O3
Voi descoperi câte o planșă care ilustrează jocuri diferite de iarnă.
După lecturarea fiecărui plan al imaginii, se va realiza o sinteză parțială prin formularea unor propoziții ce exprimă/descriu acțiunile sugerate de imagini.
1.      Lecturarea primei ilustrații:

Imagini pentru jocuri de iarna

Ce anotimp este prezentat în imagine?
Ce fac cei trei băieței?
Ce face fetița din imagine?
Ce se vede pe deal?
Ce are în spate băiatul care urcă dealul?

Sinteză parțială:
Este iarna. Copiii au ieșit la joacă. Trei dintre băieței se joacă cu bulgări. Fetița cu căciulă roșie se dă cu patinele pe lacul înghețat.



2. Lecturarea celei de-a doua ilustrații:

Imagine similară

1.      Ce construiesc copiii din imagine?
2.      Ce i-au pus copiii primului om de zăpadă în loc de nas?
3.      Dar în loc de mâini?
4.      Cu ce sunt înlocuiți ochii și nasturii?
5.      Ce se vede în depărtare?

Sinteza parțială:
Din bulgări mari, copiii  construiesc oameni de zăpadă. Unuia dintre ei i-au pus în loc de nas, un morcov, iar în loc de ochi și nasturi, i-au pus cărbuni. În depărtare se vede școala, care participă la veselia copiilor.




3.Lecturarea celei de-a treia ilustrații: Imagini pentru la sanius

1.      Afară este zi sau noapte?
2.      Ce fac cei trei copii?
3.      Ce se zărește pe deal?

Sinteza parțială:
Afară este noapte. Cei trei copii încă se mai dau cu sania. Pe deal se zăresc casele cu luminile aprinse și cu focul făcut.


Sinteză finală:
„Dragă Martinel, noi te-am ajutat să descoperi câteva jocuri de iarnă. Te poți juca cu bulgări, te poți trage cu sania, poți construi oameni de zăpadă, poți să te dai cu patinele pe gheață și să schiezi.”









Conversația
 Observația
Planșe
Activitate frontală
15 min
Evaluez capacitatea copiilor de a răspunde corect la întrebările propuse





Evaluez capacitatea copiilor de a alcătui propoziții simple și dezvoltate care descriu imaginile
5.
Obținerea performanței
O3
Se va purta o scurtă discuţie cu preşcolarii cu privire la cum se joacă ei iarna, care le sunt jocurile preferate, cu cine merg la joacă etc. Se vor corecta eventualele exprimări greşite, şi se va încuraja exprimarea preșcolarilor în propoziţii dezvoltate.

Conversația
Exercițiul

Activitate individuală
5min
Evaluez capacitatea copiilor de a alcătui propoziții simple și dezvoltate
6.
Asigurarea retenției și a transferului
O2
O3
O4
Se vor adresa întrebări preșcolarilor:
„Despre ce am vorbit noi astăzi?”
„Care sunt jocurile observate în prima imagine?”
„Dar în cea de-a doua și a treia imagine?”
Conversația
Problemati-
zarea



Evaluez capacitatea copiilor de a răspunde corect la întrebările propuse
Evaluez capacitatea copiilor de a alcătui propoziții simple și dezvoltate
Evaluez capacitatea copiilor de a identifica corect jocurile din imaginile prezentate
7.
Încheierea activității

Se împarte recompensa de la Zâna Iarnă și se fac aprecieri globale și individuale.












Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu