sâmbătă, 13 ianuarie 2018

Povestirea educatoarei- Proiect didactic

                                                       Proiect didactic





                                                       Proiect didactic

Data: 13.11.2017
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit, nr. 12
Grupa: mijlocie
Propunător: Poiană Andreea- Ioana
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Tema anuală: Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânii: „Animale domestice”
Subiectul lecției: „Punguța cu doi bani”
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tipul activității: predare- învățare

Scop: dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral
Obiective operaționale:
Pe parcursul activității copiii vor fi capabili:
O1: Să formuleze răspunsuri corecte la întrebările propuse;
O2: Să reconstituie firul narativ rearanjând planșele;
O3: Să recunoască personajele din poveste;
O4: Să precizeze titlul poveștii;

Strategia didactică:

a)      Metode și procedee: demonstrația, conversația, observarea sistematică, expunerea, problematizarea, exercițiul;
b)      Mijloace de învățământ: punguța cu doi bani, planșe care reprezintă momentele importante ale poveștii, fișă de lucru;
c)      Forme de organizare: frontală și individuală;
Resurse:
Temporale: 30 minute
Umane: 25 de copii

Bibliografie:
 Hobjilă, Angelica,  „ Didactica activităților de educare a limbajului”, curs;
Bulc, Mihaela, Metodica activității de educare a limbajului în grădinița de copii, Beiuș, Editura Buna Vestire, 2005









Demers didactic:
Nr. Crt.
Etapele activității + intervalul de timp alocat
Ob. op
Conținutul instructiv- educativ
                        Strategia didactică

       Evaluare
Metode, procedee, tehnici
Mijloace de învățământ
Forme de organizare a activității
1.






2.


















3.










4.










5.











































6.











7.










8.









9.
Moment organizatoric
1 min





Captarea atenției
2 min
















Reactualizarea cunoștințelor
2 min








Anunțarea temei și a obiectivelor
1 min








Dirijarea învățării
8 min










































Fixarea cunoștințelor
5 min











Obținerea performanței
3 min







Asigurarea retenției și a transferului
2 min







Încheierea activității
1 min


























O1

































































O2











O3










O1
O3
Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității ( aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialelor necesare).



Se realizează prin intermediul unei punguțe cu doi bani:
„- Azi când am venit în grupă,
Am găsit la ușă-o pungă.
E-o punguță aurită
Și-i tare nedumerită.
Doar atât își amintește
Că vine dintr-o poveste.
Un vânt rău când s-a stârnit.
Tot în jur a nimicit!
Poate voi o ajutați
Povestea  să i-o aflați.
Mai târziu i-o povestiți
Și recompensați să fiți.
Eu vă voi recompensa,
Nu bătrânica cea rea.
Vreți s-aflați povestea ei,
Ce e plină de temei?”

„- Cum se numesc animalele care trăiesc pe lângă casa omului?”
„- Ce animale domestice cunoașteți?”
„-Ce păsări care trăiesc pe lângă casa omului cunoașteți?”



„-Astăzi, copii, o să vă spun povestea punguței cu doi bani. Voi va trebui să fiți atenți,  să recunoașteți personajele, să precizați titlul poveștii și să reconstituiți povestea cu ajutorul planșelor.”




Voi expune povestea cu mare atenție la inflexiunile vocii, în funcție de personajele din poveste, după următorul plan de idei:
1.      Prezentarea personajelor principale: moșneagul, bun la suflet, care avea un cocoș și baba, zgârcită și rea, care avea o găină.
2.      Alungarea cocoșului de acasă de către moșneag, pe motiv că nu face ouă, prilej al unei „călătorii” pline de peripeții, găsirea punguței cu doi bani de către cocoș, luarea acesteia de către un boier lacom, înghițirea apei din fântână de către cocoș, indundarea cuptorului încins din  gospodăria boierului, înghițirea cirezii de vite și a galbenilor din visteria boierului.
3.      Întoarcerea triumfătoare a cocoșului acasă la moșneag, încărcat cu bogății.
Voi prezenta copiilor planșele concomitent cu firul epic al textului, ilustrând momentele principale din poveste.
 Voi explica pe înțelesul copiilor cuvintele noi din poveste: „boier”, „caleașcă”, „visterie” și „cireadă”.
Boier= mare stăpân de pământ;
Caleașcă= trăsură elegantă;
Visterie= camera cu bijuterii;
Cireadă= grup numeros de animale;

După ce am amestecat planșele, voi chema un copil în față pentru a le rearanja și apoi mai mulți copii pentru a reconstitui firul epic al poveștii.






Le voi împărți copiilor fișe individuale, în care aceștia va trebui să coloreze personajele din poveste și să încercuiască personajul care apare în toate momentele poveștii. După ce copiii rezolvă fișa dată, se vor discuta răspunsurile date (anexa 1);



Le voi adresa copiilor câteva întrebări:
„- Cum se numește povestea pe care ați aflat-o astăzi?”
„- Care sunt personajele care apar în poveste?”
„- Care este personajul care apare în toate momentele poveștii?”

Voi face aprecieri  globale și individuale, asupra modului în care copiii au participat la activitate.


Observarea sistematică





Conversația
Expunerea

















Conversația










Conversația,
Explicația









Epunerea,
Observarea sistematică,
Demonstrația








































Conversația,
Explicația,
Expunerea.
Problematizarea







Conversația,
Explicația,
Exercițiul,
Problematizarea









Conversația







Punguța cu doi bani







































Planșele care ilustrează momentele principale din poveste.







































Planșele care ilustrează momentele principale din poveste.






Fișele individuale
Frontală






Frontală


















Frontală










Frontală










Frontală











































Frontală










Individuală
Frontală











Frontală
Evaluez capacitatea copiilor  de a se organiza pentru activitate prin observare sistematică.



















Evaluez capacitatea copiilor de a formula răspunsuri corecte la întrebările propuse;






Evaluez capacitatea copiilor de a reține informațiile prezentate;







Evaluez capacitatea copiilor  de a asculta cu atenție povestea, prin observare sistematică.






































Evaluez capacitatea copiilor de a reconstitui firul narativ rearanjând planșele;






Evaluez capacitatea copiilor de a  recunoaște personajele din poveste;







Evaluez capacitatea copiilor de a formula răspunsuri corecte la întrebările propuse;

Evaluez capacitatea copiilor de a preciza titlul poveștii;




                                               

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu